Układ endokannabinoidowy został odkryty dość późno, choć jego wpływ na ogólny stan naszego zdrowia jest ogromny. Na pewno mało osób zna podstawowe informacje na jego temat. Na szczęście dzięki takim artykułom jak ten jesteśmy w stanie poszerzyć naszą wiedzę w tym temacie.

Co zatem warto wiedzieć na ten temat?

Układ endokannabinoidowy to skomplikowany system, który w znacznym stopniu wpływa na nasze samopoczucie. Gdy w tym układzie brakuje równowagi, czujemy się gorzej, mamy problemy z nerwami, a osłabiony organizm staje się bardziej podatny na różnego rodzaju choroby. Co ma największy wpływ na pracę tego układu? Receptory endokannabinoidowe CB1 i CB2. Pełnią one rolę neuroprzekaźników, mają zatem istotny wpływ na pracę układu nerwowego. Oczywiście spełniają one także inne role w organizmie, o których powiemy sobie w dalszej części tego artykułu.

Jaką rolę jeszcze spełniają takie receptory?

Receptory CB1, nazywane również centralnymi, występują m.in. w mózgu, trzustce i wątrobie. Ważnym ich skupiskiem jest również układ pokarmowy oraz układ limbiczny. Receptory CB1 mają istotny wpływ na to, jak odczuwasz ból, a zaburzenia związane z ich pracą często skutkują problemami związanymi z łaknieniem. A jaką rolę spełniają receptory CB2, skupiające się w komórkach układu odpornościowego i kostnego? Mają istotny wpływ na układ immunologiczny i dobrze sprawdzają się przy takich problemach, jak ból czy stany zapalne. Receptory CB1 i CB2 są bardzo ważne, a im szersza wiedza na temat ich właściwości, tym więcej możliwości leczenia chorób przewlekłych wiążących się z nastrojem i bólem.