Zdrowe, piękne i proste żeby to marzenie niemalże każdego z nas. Jednak nie zawsze udaje się w naturalny sposób zachować ich dobry wygląd. Co w takim przypadku należy zrobić? Założenie urządzenia, którym jest aparat ortodontyczny to jedno z najczęściej sugerowanych przez specjalistów rozwiązań. Jakie rodzaje aparatów są dostępne? Ile kosztuje aparat na zęby? Czy NFZ refunduje tego rodzaju działania? Sprawdźmy to!

O aparatach ortodontycznych

O skuteczności aparatów dentystycznych przekonało się wielu jego użytkowników. Dzięki odpowiednio prowadzonemu leczeniu możliwa jest faktyczna poprawa zgryzu, układ uzębienia, jak również naprostowanie poszczególnych struktur. Warto jednak liczyć się z tym, że terapia trwa sporo czasu, a przede wszystkim nie jest tania. Cena aparatu ortodontycznego zależna jest od samego rodzaju i typu urządzenia. Do całkowitego kosztu należy także doliczyć wizyty kontrolne czy dodatkowe środki potrzebne do utrzymywania czystości i higieny samego sprzętu oraz jamy ustnej.

Jaki jest koszt aparatu ortodontycznego?

Cena aparatu na zęby kształtuje się w granicach 1500-3000 złotych. Jest to kwota, którą należy zapłacić za jeden łuk zębowy. Koszt ten uzależniony jest od rodzaju tworzywa, z którego wykonany jest stelaż, a także indywidualnej wyceny gabinetu. Tańszą wersją okazuje się aparat ortodontyczny metalowy. Jest on dość widoczny, jednak najbardziej do tej pory popularny. Ostatnio bardzo moden stały się także aparaty ceramiczne oraz takie które posiadają kryształowe zamki. Pacjenci do wyboru mają również stały aparat ortodontyczny lub aparat samoligaturujący.

Czy możliwa jest refundacja aparatu? Aparat na zęby na NFZ refundowany jest tylko w przypadku, gdy jest on zakładany dzieciom do 12 roku życia. Stałe aparaty dla osób dorosłych nie podlegają refundacji, a pacjenci sami muszą uiścić koszty całej terapii ortodontycznej. Mimo wysokich cen aparatów ortodontycznych, to i tak dużo osób decyduje się na ich zakup. Po prostu zdrowe, białe i proste zęby marzą się każdemu z nas. W niektórych środowiskach mówi się nawet, że zęby stanowią bardzo ważny element wizerunku danej osoby. Nic więc dziwnego, że w rozwijającym się kraju jakim jest Polska, zainteresowanie aparatami ortodontycznymi stale rośnie.