Doświadczeni inwestorzy doskonale wiedzą czego mogą się spodziewać w zależności od tego, czy obecnie mamy rynek byka lub niedźwiedzia. Jednak osoby bez doświadczenia szukają wskazówek dotyczących tego, jak zachować się gdy mamy bullish market. Co zatem warto wiedzieć w tym temacie?

Rynek byka – informacje, które przedstawimy

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:

  • czym jest tzw. bullish market, czyli rynek byka w inwestowaniu,
  • jakie są strategie inwestowania, gdy nadchodzi bullish market,
  • czego nie robić, by nie stracić.

Bullish market – co to takiego?

opis rynku byka

Na początek krótkie wyjaśnienie, czym jest bullish market (bull market) – czyli po polsku rynek byka.

Jest to nic innego, jak hossa, czyli długoterminowy stały wzrost cen akcji, walut lub kryptowalut. Przez dłuższy okres czasu ich wartości idą w górę. Wg teorii Dowa, rynek byka jest wtedy, gdy ceny akcji wzrastają o min. 20%.

W świecie kryptowalut przyjęło się uważać, że bull market to czas, gdy rośnie cena Bitcoina. Wraz ze wzrostem ceny Bitcoina, z reguły rośnie także spora część innych kryptowalut. To dobry czas dla całego rynku kryptowalutowego.

Ile może trwać bullish market?

Wg słynnej teorii Dowa, bull market trwa przez długi okres czasu, zwykle ponad 5 lat, choć zdarzają się krótsze, krótkoterminowe hossy. Zwykle trwają one do kilku miesięcy.

Rynek byka – co robić, a czego nie?

Co zrobić, by nie oszaleć, gdy giełda jest w okresie rynku byka? W jaki sposób inwestować i czego pod żadnym pozorem nie robić?

O Bullish market

Poniżej znajdziesz 5 wskazówek od doświadczonych inwestorów. Dzięki tym poradom opanujesz nerwowe, zbędne ruchy i zminimalizujesz szanse na stratę pieniędzy. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak się zachować na rynku byka.

  1. Porównuj swoje obecne środki tylko do kwoty pierwotnej inwestycji – czyli środki, które zainwestowałeś na samym początku. Nigdy nie porównuj kwoty dzień po dniu ani tydzień po tygodniu! Przy spadkach będziesz widział, że straciłeś sporą sumę, co zdecydowanie nie działa motywująco i nie sprzyja logicznemu myśleniu, za to może spowodować frustrację. Natomiast jeśli porównasz swój wstępny wkład z tym, co masz teraz, może się okazać, że co prawda w danym momencie jesteś 20% stratny, ale za to zyskałeś 60% w porównaniu do sumy, którą zainwestowałeś na samym początku!
  2. Nie sprzedawaj w panice (istnieje nawet nazwa na takie działania – panic selling). Nie ulegaj histerii innych inwestorów. Może się okazać, że wcale nie mają racji w swoich negatywnych przewidywaniach, podobnie jak youtuberzy czy influencerzy finansowi. Zachowaj zimną krew – choć nie jest to łatwe! – i spróbuj przeczekać najgorszy okres.
  3. Nie wchodź w nowy projekt, jeśli idzie do góry bardzo dynamicznie i szybko – taki stan rzeczy zwykle zapowiada rychłą korektę cen. Jak wiadomo wielu początkujących inwestorów nabiera się na szybkie wzrosty, a potem jest zaskoczona, gdy wszystko nagle spada w dół.
  4. Wyciągnij tylko tyle, ile wpłaciłeś na początku, by mieć pewność, że nie będziesz stratny. To oszczędzi Ci mnóstwa nerwów. Resztę (to, co zarobiłeś na giełdzie lub krypto) możesz zostawić – niech sobie spokojnie leży!
  5. Bądź na bieżąco ze światem finansów, zwłaszcza Twitterem. W internecie naprawdę można znaleźć wiele przydatnych informacji, które mogą okazać się nieocenione, gdy aktualnie trwa buillish market. Dlatego koniecznie śledź informacje, by nie przegapić momentu ATH. All Time High, czyli najwyższa historyczna wartość, to najlepszy czas, by sprzedać Twoje akcje lub waluty!

Co jeszcze warto wiedzieć, gdy trwa buillish market, a więc rynek byka?

Oprócz tego, nie zapomnij o podstawowych regułach każdego inwestora: inwestuj tylko tyle, ile możesz stracić. Jeśli masz spore środki na inwestycję, nie wkładaj całości w jedną kryptowalutę lub jeden instrument finansowy. Pamiętaj, że jeśli nie wiesz, co zrobić, lepiej nie robić nic! Ta złota zasada sprawdza się również w inwestowaniu. Lepiej nie zyskać, niż stracić!

Teraz wiesz już, jak się zachować, gdy panuje bullish market! Wyposażony w te strategie, możesz podejść do sprawy znacznie rozważniej i ograniczyć ryzyko błędnych decyzji, które mogłyby być katastrofalne w skutkach.