Zakupy internetowe z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Jednak oczywiście popularność danej rzeczy sprawia, że mogą tam pojawić się oszuści. I osoby, które po raz pierwszy robią zakupy w internecie, często zastanawiają się na co zwrócić uwagę, aby zakupy online były bezpieczne i żeby nie dać się oszukać. O czym więc warto pamiętać?

Twórz konta z różnymi hasłami

Podstawą poruszania się po internecie jest po prostu rozsądne myślenie. I w tym przypadku musimy poruszyć temat ustawiania haseł do kont internetowych. Żelazna zasada w tym temacie brzmi tak, że nie powinniśmy opierać się na jednym haśle, które będziemy używać do wszystkich serwisów. Musimy więc zadbać o to, aby hasło było mocne, a także unikalne. Silne hasło to podstawa do tego, aby nie dać szansy osobom trzecim wykraść naszych danych do konta internetowego.

Zwróć uwagę na certyfikat SSL

Bez wątpienia bezpieczne strony internetowe i sklepy internetowe cechują się tym, że na ich stronach znajduje się certyfikat SSL. Jak sprawdzić czy dana strona ma SSL? Widać to chociażby po kłódce na pasku w lewym górnym rogu, gdzie wpisuje się adres strony internetowej. Ponadto w nazwie można zauważyć również literki „https”, a nie „http”.

Sprawdź dokładnie sprzedawcę

Zanim złożysz zamówienie w internecie, na pewno warto upewnić się, czy dany sprzedawca jest zaufany. Czy posiada on pozytywne komentarze w internecie? Czy na stronie internetowej sklepu znajdziemy takie podstawowe informacje jak adres i nazwa firmy, numer telefonu, adres firmy oraz numer NIP.

Staraj się robić zakupy z domowego Wi-Fi lub transmisji danych

Mówi się, że połączenia z publiczną siecią Wi-Fi są dość dyskusyjne. I gdyby bardziej się nad tym zastanowić, to na pewno są one ryzykowne. Szczególnie jeśli za sprawą takiego połączenia internetowego z publiczną siecią Wi-Fi chcemy robić zakupy online. A dlaczego tak jest? Ponieważ przestępcy za sprawą publicznej sieci Wi-Fi mają ułatwiony dostęp, aby przejąć kontrolę nad naszym urządzeniem elektronicznym. Niezależnie czy jest to smartfon, komputer, czy też tablet.