Wszyscy się starzejemy. Ten fakt jest nieunikniony. Ale wiele negatywnych zmian zachodzących w naszych ciałach nie jest już tak nieunikniona. Z wiekiem stajemy się podatni na choroby, osteoporozę, cukrzycę i zapalenie stawów. Właściwie to stajemy się jednym wielkim zapaleniem, bo nie tylko wskutek starzenia się, ale też diety bogatej w tłuszcze nasycone, a ubogiej w kwasy tłuszczowe omega-9 (te w oliwie), owoce i warzywa. Z tego powodu markery stanów zapalnych pikują w górę. Jednak badania medyczne pokazały dawno, że prawidłowe odżywianie może spowolnić nawet w znaczącym stopniu te wszystkie negatywne procesy.

Stany zapalne i dieta vs starzenie

Szacuje się, że prawie we wszystkich problemach u osób starszych jest przyczyną, przynajmniej bezpośrednio, stan zapalny. Jest to dodatkowo pogłębiane ich i tak złym stanem. Osoby starsze są na marginesie jednymi z najsłabiej odżywionych ludzi. Niektóre z tych powodów, takie, że jemy coraz mniej zróżnicowanych, bogatych w warzywa i owoce dań, bo osoby starsze są po prostu zapychane byle czym, na „odwal”.

W niektórych przypadkach względy finansowe mogą spowodować problemy zdrowotne. Co więcej, wraz z wiekiem organizm może nie być w stanie wchłonąć niektórych składników odżywczych pożywienia tak dobrze, jak w młodości. W niektórych przypadkach dobra multiwitamina (najlepiej w postaci płynnej) może to zrównoważyć. Twój lekarz może pomóc Ci znaleźć taki, który jest dla Ciebie odpowiedni. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby uzyskać lepsze postępy w swojej diecie i zdrowsze życie na co dzień:

  1. Zaplanuj posiłki. Po prostu staraj się planować posiłki na każdy dzień. Stosuj warzywa w co 2 posiłku z każdego dnia. Jeśli musisz coś przekąsić, to używaj warzyw i warzyw zamiast fast foodów, takich jak chipsy ziemniaczane i cukierki.
  2. Staraj się również jeść więcej zup, ponieważ można w nie wcisnąć dużo warzyw, czy zdrowe źródła białka roślinnego, jak fasola czy soczewica.
  3. Uatrakcyjnij posiłki, zapraszając raz na jakiś czas przyjaciela na obiad albo idąc do kogoś na obiad.
  4. Rób sobie post przerywany (w myśl zasady diety IF).
  5. Postaw na sałatki.
  6. Pij codziennie koktajle owocowo warzywne.

Starzenie się dla wszystkich osób jest nieuniknione, ale to nie znaczy, że nie możesz stać się w hołdzie i zdrowiu przez długi czas. Dzięki zdrowej diecie możesz uzyskać dostęp do zdrowia w swoich złotych czasach.